meditasyon

Meditasyon kelimesi birçok farklı şekilde tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Ortak tanım ise düşüncesiz farkındalık  ile gözler kapalı bir şekilde sessizlik içinde olma halidir.

Sahaja Yoga’da meditasyon

Yaşamsal enerjimizin uyandırıldığı ve insanı düşüncesiz farkındalık konumuna çıkaran ‘aydınlanma’ tekniğine dayanır. Düşüncesiz farkındalık konumu zihnin uyanık/farkında olduğu fakat düşünceler tarafından rahatsız edilmediği zaman gerçekleşir.

Sahaja Yoga tekniğinde bu çok basittir ve evde, ofiste, yalnız veya kolektif olarak yapılabilir. Shri Mataji içsel/spirütüel gelişim elde etmek için toplumdan kaçmanın, uzaklaşmanın gereksiz olduğunu vurgulamıştır. Bu tekniğin temelinde her insanın içinde var olan yaşamsal enerjinin uyanması yer alır. Bu deneyimi elde etmek tamamen insanın arzusu ve iradesine dayanır. Bu konsantre olmaya çalışmak veya düşünceye odaklanmaya çalışmanın aksine tamamen zahmetsiz bir meditasyondur.

Avustralya ve Hindistan’da yürütülen bilimsel araştırmalar herhangi bir nefes alma egzersizinden veya görselleştirme/hayal etme çabasından farklı olarak meditasyon konumu esnasında insan vücudunun rahatlatıcı mekanizmasının harekete geçtiğini belirtiyor. Rahatlama teknikleri ve bu durum stresi önlemede yardımcı oluyor fakat kalıcı bir çözüm önermiyor. Sahaja Yoga Meditasyon tekniği ise insanlara kendi arzuları, iradeleri ve seçimleri çerçevesinde yaşayan süreci deneyimlemelerini sağlıyor.

Shri Mataji tarafından öğretilen bu teknik tüm dünyada, meditasyon merkezlerinde, bir ücret talep edilmeden uygulanabiliyor.