Sahaja Yoga

sahaja yoga nedir

Sahaja Yoga Nedir?
Aydınlanma ve Meditasyon ile İçsel Uyanış

Kitlesel aydınlanma tekniğini keşfetmesi sebebiyle Shri Mataji Nirmala Devi spirütüel tarihte eşsizdir. Shri Mataji hiçbir ayrım gözetmeksizin, aydınlanma deneyiminin herkesin doğuştan hakkı olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda bir kişinin kendisi hakkındaki gerçek bilgi veya gerçek için hiçbir şekilde para ödeyemeyeceği konusunda ısrar etmiştir. Bu sebeple bu deneyim her zaman ücretsiz olarak insanlara verilmektedir.

Sahaja Yoga nedir?

Sahaja Yoga meditasyon Shri Mataji’nin aydınlanma deneyimini paylaşmak için geliştirdiği tekniktir. ‘Sahaja’ kelimesi “kendiliğinden/spontan” ve “sizinle birlikte doğmuş olan” anlamlarına gelir. Bu anlamlar her insanın içinde doğuştan beri var olan yaşamsal Kundalini enerjisini tarif eder. Yaygın olarak bilinenin aksine Yoga bir egzersiz/hareketler zinciri değildir. Asıl anlamı bütünleşmedir. Bireyin kendisini özü ile bütünleştirmesi veya bireysel farkındalığın evrensel farkındalıkla bütünleşmesidir. Bu bütünleşme gerçekleştiğinde Kundalini enerjisi bireylere ve bireyler arasına huzur ve denge getirir.

Shri Mataji, Sahaja Yoga tekniğini 5 Mayıs 1970 yılında Nargol, Hindistan’da keşfetmiştir. Bu tekniği her insanın deneyimleyebileceği bir hale getirmek üzere çalışmıştır. Fakat Shri Mataji bu tekniğin insanlara zorla verilemeyeceğini, her insanın kendisi için bu deneyimi yaşamayı isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini söylemiştir. Bu şekilde yaşamsal enerji Kundalini’nin uyandırılması olan ‘aydınlanma deneyimini‘ insanlarla paylaşmak için dünya çapında ücretsiz olarak halka açık birçok farklı program düzenlemiştir. Kendisiyle tanışmak isteyenler için programlardan sonra saatlerce zaman harcayan Shri Mataji, insanlara kendi içlerinde bulunan enerji ile içsel dengeyi yerleştirmeleri için birçok tavsiyesini aktarmıştır.