bilimsel araştırmalarBilimsel Araştırmalar

Nirmala Devi “An’ı yaşayın ve dengede kalın” diyor

The Times of India, 13 Mart 2000

Birçok kişinin Nirmala Devi olarak kabul ettiği, spirütüel lider ve Sahaja Yoga’nın kurucusu, “Ne olduysa oldu, suçluluk hissini bırakın, kendinizi affedin ve herkesi affedin” diyor.

O, Cumartesi günü, Y.B. Chavan oditoryumunda, Hindistan İdari Hizmetler memurlarına “Endişe ve Stres Yönetimi” üzerine konuşma yapıyordu. IAS ve IPS memurlarını “ülkenin belkemiği” olarak nitelendirdi ve “Onlar hiç bir stres ve leke altında olmamalı.” dedi.

Çoğu kişi tarafından tanınmış olan Mataji’ye göre bir bireyin içinde var olan huzur keşfedilmelidir. O’na göre buna ulaşmak için meditatif konuma geçmek esastır.

“Bu, bizi daha yüksek bir farkındalık seviyesine götürecek dönüşümün sadece başlangıcıdır” demiştir.

Nirmala Devi, insanların her bir bireyin içinde çalışmakta olan sübtil/hassas bedenin farkında olmadıklarını belirtti.”Kundalininin Uyanışı” konsepti açıklamasında, kundalininin sakrum kemiğinde (omurganın altındaki kemik) bulunan uyur konumdaki enerji olduğunu söyledi. Daha detaylı şekilde, Kundalininin uyanışı; kişinin stresin üstesinden gelmesine yardım eden ve yorgun sinir sistemini rahatlatan aydınlanma sürecidir. O, aydınlanmanın, bir kişinin gerçekle ilk karşılaşması olduğuna inanıyor.

Shastralara göre de, gücün insan oğlunun içinde yer aldığını söyledi. Sahaja Yoga, fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal varlığı dengede tutmak için bu içsel sübtil enstürmanı yani Kundaliniyi kullanır.

“Kundalini uyandığı zaman, o kişinin daha fazla alçak gönüllü olmasına yardım eder. Ve aydınlanmayı getirir. Onun uyanışı aydınlanma olarak bilinir.” dedi. İnsanların bugün rahatlamaya ihtiyacı olduğunu ve bunun bu uyanışla mümkün olduğunu ekledi.

O, “Sahaja Yoga ile Stres Yönetimi” kitabında, sol sempatik sinir sisteminin kişinin arzu gücünü, sağ sempatik sistemin de hareket gücünü gösterdiğini açıkladı.

“Ve bu senin kontrol edebildiğin sol taraftır.” dedi ve iki taraf arasında denge olması gerektiğini sözlerine ekledi. Meditasyonun faydalarına girerek, aklen kişinin huzur elde edebildiğini söyledi. O, “Kişi insanlık için şefkat hisseder ve gelişimini engelleyen öfkesini, nefretini korkularını, kızgınlığını ve diğer negatif özelliklerini bırakır.” dedi.

Nirmala Devi, Sahaja Yoga’yı 1970 yılında yaymaya başladı ve bugün dünya çapında 85’ten fazla ülkede, Sahaja Yoga merkezleri bulunmaktadır. Özgürlük mücadelesi ile ilgili olarak, bu aydınlanma tekniği kişiyi vatansever yapar, dedi. “Bunu deneyimleyen kişilerin, metaryalizmin ötesinde olduğunu ve her şeyden fedakarlık edebileceğini” belirtti.

İnsanın geçmişi düşünme eğilimini yorumlarken, geçmiş hakkında kötü hissetmenin mantıksız olduğunu yineledi. “Eğer kötü hissederseniz, kendinize işkence edersiniz. An’da kalmayı öğrenin ve dengede kalın” dedi.