Shri Mataji’nin hayatı  Çalışmaya adanmış bir yaşam

Shri Mataji’nin hayatıı ; Çok genç yaştan itibaren, Shri Mataji dünyaya aktif bir şekilde dahil oldu. Ailesi bağımsızlık mücadelesinde aktif rol oynarken Shri Mataji ev halkı için sorumluluk aldı. Gençliğinde de kendisi bu mücadelenin bir parçası oldu. Ailesine baktı fakat ilgisi ve alakası sadece kendi ailesi ile sınırlı değildi…

shri mataji hayati

Kendi kızları evlenip hayatlarını kurduklarında, Shri Mataji hayatının, geri kalanını ve tüm dikkatini spiritüel çalışmasına adadı. İnsanların Kundalini olarak bilinen yaşamsal enerjilerini nasıl uyandırabilecekleri konusunda yol gösteren Sahaja Yoga tekniğini geliştirdi. Bu teknik sayesinde insanlar günlük yaşamları içinde enerjilerinden fayda sağlayabileceklerdi.

Shri Mataji tüm hayatı boyunca farklı kültürlerden, geçmişlerden, sosyo-ekonomik yapılardan bir çok insanla karşılaşmış, hepsine aynı içtenlikle yaklaşmıştır. Dünya liderleri ile ülkelerin sorunlarını veya taksi şöförü ile aile sorunlarını konuşurken Shri Mataji her zaman insanlar için neyin hayati önem taşıdığının üzerinde duruyordu.

“Okyanus dalgasının kıyılara vurması ve geri çekilirken dalgaların bıraktığı motif gibi, tüm hayatımı bu güzel motif gibi görebiliyorum. Ve bu muazzam motifi sözcüklerle anlatmanız mümkün değil.”

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü, Genel Sekreteri olarak kariyerine devam eden eşiyle birlikte Londra’da yaşadığı sırada Shri Mataji küçük bir grup insanla İngiltere’yi dolaşmaya ve seminerler vermeye başlayarak spiritüel çalışmalarına başladı. Bu programlar için insanların kendilerine ait olan enerjilerini uyandırmalarının doğuştan hakları olduğunu savunarak asla para almadı. Daha sonraki yıllarda onun benzersiz spiritüel ve anaç kalitelerini fark edenler tarafından “Saygıdeğer Anne” anlamını taşıyan onursal “Shri Mataji” ünvanını aldı.

Shri Mataji’nin keşfettiği, aydınlanma deneyimine dayanan meditasyon tekniğine Sahaja Yoga denir. 1980’li yıllarda Shri Mataji Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya ziyaretlerde bulunup, bu teknikle ilgilenen herkesle deneyimini paylaştı.1990’lı yıllarda ise Güney Amerika, Afrika, Doğu Avrupa, Asya ve Pasifik bölgelerinde programlarına devam etti.

Dünya çapında birçok kuruluş tarafından kendisine onur ödülleri takdim edildi. 1995’de dördüncü Dünya Kadın Konferansı, Beijing’de konuşma yaptı. 1997 senesi Royal Albert Salonu Londra’da Claes Nobel Shri Mataji ve Sahaja Yoga’yı “insanlık için umut kaynağı” olarak deklare etti ve Nobel ödülüne aday gösterdi.

“Benim hayatım tümüyle insanlığın iyiliği ve yararına adanmıştır.”