SHRI MATAJI  AİLESİ

Shri Mataji, Nirmala Salve ismiyle, Hindistan’ın Shalivahana kraliyet hanedanının soyundan gelen tanınmış bir ailede doğdu. Bu özel ailenin karakteri, jenerasyonlar boyunca en yüce ahlaki ve etik standartlara olan kesin bağlılıklarıydı.

Geleneklere ve yaygın olarak kabul edilen inançlara karşı çıkarak, Shri Mataji’nin ataları o zamanlarda dul Hindulara ve özellikle çocuk yaştaki dullara nasıl zalimce davranıldığını görünce Hristiyan oldular. Abisi H.P. Salve zamansız dul kalan büyükannesini anılarında şöyle tanımladı; adaletsizliğe karşı savaşında cesaret ve kanaat gücü ile dolu yüksek bir kişilik; bir yandan çok büyük kahramanlık ve cesaret kalitelerine sahip birisi, diğer yandan çocuklarına karşı yüce gönüllü ve anne sevgisi ile dolu. Bunu ısrarla söylüyorum çünkü bütün bu kaliteler çocuklarına ve torunlarına nüfuz etti, özellikle de Shri Mataji’ye.

Shri Mataji’nin ailesi adalet ve eşitliğe adanmış bir hayat yaşadılar. Hindistan’ın özgürlük mücadelesinde Mahatma Gandhi’ye katıldılar. Aile üyelerinden herhangi birinin tutuklanması ve hapse atılması durumunda hiçkimsenin ağlamayacağı konusunda anlaşmışlardı. Bağımsızlığın ardından, babası ve kardeşlerinin çoğu yeni kurulan hükümete hizmet etti.

Shri Mataji’nin eşi Sir C.P. Srivastava da halka hizmetin en yüksek standardına adanmış örnek bir hayat yaşadı. Yazdığı kitapların isimleri :

*Lal Bahadur Shastri: Politikada bir Gerçeğin Hayatı ve ikinci kitabı :

*Yozlaşma (Corruption): Hindistan’ın Düşmanı İçeride.

2011 yılında bu dünyadan ayrılan Shri Mataji, iki kız evladını, dört torununu ve torunlarının çocuklarını geride bıraktı.

“O günlerde tüketimcilik yoktu – basit yaşadık. Ayrıca bence jenerasyonda çok fazla anlaşmazlık yoktu, aileler iyi oturmuştu.” Shri Mataji’nin kızı – Sadhana Varma

ailesi