Eşi Sir C.P Srivastava

esiShri Mataji Nirmala Devi dünya çapında Sahaja Yoga’yı keşfeden kişi olarak tanınıyor. Ruhani bir ünü olmasının yanı sıra buna paralel gelişen bir hikaye daha var: Sir Chandrika Prasad Salve, eşinin olağanüstü kariyeri.

Shri Mataji ile zaman geçiren herkes uzun boylu, asil ve yumuşak mizaca sahip olan Sir C.P’yi tanıma fırsatı bulmuştur.

Sir C.P Birleşmiş Milletler Denizcilik Örgütünde Genel Sekreter olarak dört dönem boyunca hizmet etmiş önde gelen bir devlet adamıydı. Bu süreç içinde kendisine Kraliçe 2. Elizabeth tarafından şövalyelik nişanı takdim edilmiştir.

Sir C.P henüz genç bir memur iken Shri Mataji ile evlenmiştir. Büyük başarılarının arkasında Shri Mataji’nin tavsiyeleri ve öngörüsü olduğundan bahseder. Evliliğinden kısa bir süre sonra Sir C.P’ye gıpta edilecek 2 öneri yapılmıştır : seçkin Hindistan Yönetiminde görev almak veya eşit şekilde önem taşıyan diplomatlar heyetinde yer almak.

Fakat eşi Shri Mataji, bu iş tekliflerini kabul etmesini istemedi, “ülkemizde kalıp, ülkemize hizmet edelim” dedi. Bu kararın ardından Sir C.P Hindistan’ın Başbakanı Lal Bahadur Shastri’nin özel kalemi olmuştur. Bu çok büyük bir tesadüftü çünkü Shastri, Shri Mataji’nin daha sonra dünya ile paylaşacağı Sahaja Yoga’yı şekillendirdiği felsefenin canlı örneğiydi. Emekli olduktan sonra, Shri Mataji’nin de ısrarı üzerine, Sir C.P ; Lal Bahadur Shastri: Politikada Doğru Bir Yaşam kitabını yazmıştır. Bu kitabında Shastri’nin alçakgönüllüğünden, herkese karşı göstermiş olduğu derin saygıdan ve bu hislerin yüce bir saygı ve görev aşkı ile birleşmiş olmasından büyük bir övgü ile bahseder.

Sir C.P, Shastri hakkında şöyle yazmıştır: “tamamen doğru yaşam kuralları üzerinde durmuştur, adaletli, ahlaklı ve gerçek. Yapmacık tavırlara hiç yer yoktu. Onda hiçbir ikilem yoktu. Dışarda gözükenden farklı bir Shastri yoktu içinde. İçinde de dışında da birdi. İçinde de muazzam, dışında da muazzam.”

Shastri’nin alçakgönüllü tavrı çoğu insanın onu, kolay kontrol edilebilir bir insan olarak görmesine sebep olmuştur. Shastri Başbakan olduktan kısa bir süre sonra Pakistan Keşmir’i işgal etmişti. Shastri bunun üzerine “ben huzur dolu bir insanım, fakat onurluyum. Benim görevim Başbakan olarak ülkemi savunmak” demiştir. Sir C.P bunun hakkında söyle yazmıştır: “Huzur dolu bu insan, bir heykel gibi karşılarında durmuştur.”

Bu bakımdan, Shastri, Mahatma Ghandi’nin yaktığı meşaleyi taşımıştır. Shastri şu şekilde söylemiştir: “Hindistan’ı özel kılan nokta; içimizde Hindu, Müslüman, Hristiyan, Sikh, Parsi ve diğer dinlerden birçok insan barındırmaktayız…fakat hiçbirini politikaya alet etmiyoruz. Hindistan ve Pakistan arasındaki fark budur. Pakistan kendisini Müslüman bir devlet olarak tanımlamakta ve dini politikaya karıştırmakta. Biz Hintliler seçimlerimizi hür bir şekilde takip etmekte ve inandığımız şekilde ibadet etmekte özgürüz. Politika söz konusu olduğunda da hepimiz birbirimizden daha çok Hintli oluruz.”

Barış ile ilgili konuşmaları karşıt görüşte olan partileri kısa zamanda kazanmasına sebep oldu. Bu şekilde Pakistan ile barış yolunda ilerlediler. Barış ile ilgili yaptığı benzer konuşmalarının birinde, kalp krizi geçirerek beklenmedik bir şekilde hayata veda etti. Kitabında Sir C.P Lal Bahadur Shastri’ye hizmet etmenin büyük bir ayrıcalık olduğundan bahsetti.

Lal Bahadur Shastri’nin verdiği ilham ve eşinin aktif yardımı ve desteği ile Sir C.P kariyerinde büyük başarılar elde etti. Öncelikle Hindistan Yönetiminde, daha sonra Hindistan Denizcilik Kurumu’nda Başkanlık görevinde, ve son olarak Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütünde tarihinde en uzun hizmette kalmış Genel Sekreter olarak kariyerini tamamlamıştır. Uluslararası Denizcilik Örgütü Birleşmiş Milletlerin Londra’da bulunan tek yerleşik birimiydi. Sir C.P’nin onaltı yıllık görevi boyunca Shri Mataji dünyaya Sahaja Yoga’yı anlatmaya Londra’dan başlamış oldu.