Shri Mataji’nin Biografisi

Nirmala Srivastava’dan Shri Mataji’ye

Onursal Shri Mataji Nirmala Devi ünvanı ile tanınan Nirmala Srivastava 21 Mart 1923 tarihinde Chhindwara, Hindistan’d biyografia dünyaya geldi. Hristiyan olan babası ve annesi, Prasad ve Cornelia Salve, kızlarına “saf/kusursuz” anlamını taşıyan Nirmala ismini vermeyi seçti. Bir hukukçu ve bilim adamı olan babası 14 dili akıcı olarak konuşabiliyordu ve Kuran’ı Hintçe’ye çevirdi. Annesi ise Hindistan’da matematik alanında onur belgesi almış ilk kadındır.

Shri Mataji’nin anne ve babası Hindistan’ın bağımsızlık savaşında aktif rol aldılar ve çocukluğunda Nirmala, Mahatma Ghandi’nin ashramında birçok kere kaldı. Genç bir hanım olarak, kendisi de, bağımsızlık mücadelesinin bir parçası oldu ve 1942’de bu sebeple hapse mahkum edildi. Hristiyan Tıp Koleji, Ludhiana ve Balakram Tıp Koleji, Lahore’da tıp eğitimi aldı.

1947-1970 arasında, Nirmala Srivastava, tüm önyargıların karşısında durmuş, yardıma ihtiyaç duyanlara koruma sunmuş, yüksek mevkiideki eşinin kariyerine tam destek oldu, büyüyen ailesine baktı, müzik ve film aracılığıyla insanları kültüre teşvik etti, sayısız binanın inşası/mimarisine dahil oldu, hayırsever işlerde bulundu, her gün ev içinde ihtiyaç duyulan görevlerini yerine getirdi, iki kız çocuğu yetiştirdi, eşini çok seven bir eş, destek veren bir kız kardeş ve anneanne oldu.

biyografisi

Bu sırada, insanlarla ilgili bilgisini geliştirip ve dikkatini insanların potansiyellerini en iyi şekilde açığa çıkarabilmelerine odakladı. İnsanlarda bu değişimi ancak aydınlanma deneyiminin gerçekleştirebileceği kanısına vardı. Hayatını, bu bilgiyi insanlarla paylaşmaya adamadan önce bu deneyimi bizzat kendisi yaşadı.

5 Mayıs 1970’de spiritüel hayatınına başladı. 47 yaşında, kitlesel aydınlanma için bir metot geliştirdi. Arayışta olan insanlardan sadece para koparmaya çalışan diğer spiritüel öğretmenlerin aksine, insanlara kendilerini geliştirip, değiştirebilecekleri bir teknik sunmayı arzu etti. Sahte öğretilerden geçinen birçok kişinin ismini bizzat kendisi verdi ve insanları bu konuda uyarıp bilgilendirdi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü, Genel Sekreteri olarak kariyerine devam eden eşiyle birlikte Londra’da yaşadığı sırada Shri Mataji küçük bir grup insanla İngiltere’yi dolaşmaya ve seminerler vermeye başlayarak spiritüel çalışmalarına başladı. Bu programlar için insanların kendilerine ait olan enerjilerini uyandırmalarının doğuştan hakları olduğunu savunarak asla para almadı. Daha sonraki yıllarda onun benzersiz spiritüel ve anaç kalitelerini fark edenler tarafından “Saygıdeğer Anne” anlamını taşıyan onursal “Shri Mataji” ünvanını aldı.

Shri Mataji’nin keşfettiği, aydınlanma deneyimine dayanan meditasyon tekniğine Sahaja Yoga denir. 1980’li yıllarda Shri Mataji Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya ziyaretlerde bulunup, bu teknikle ilgilenen herkesle deneyimini paylaştı.1990’lı yıllarda ise Güney Amerika, Afrika, Doğu Avrupa, Asya ve Pasifik bölgelerinde programlarına devam etti.

Dünya çapında birçok kuruluş tarafından kendisine onur ödülleri takdim edildi. 1995’de dördüncü Dünya Kadın Konferansı, Beijing’de konuşma yaptı. 1997 senesi Royal Albert Salonu Londra’da Claes Nobel Shri Mataji ve Sahaja Yoga’yı “insanlık için umut kaynağı” olarak deklare etti ve Nobel ödülüne aday gösterdi.

“Benim hayatım tümüyle insanlığın iyiliği ve yararına adanmıştır.”