SOSYAL HAYAT

DÜNYAYA GETİRMESİ

Çocukları büyüyüp kendi hayatlarını kurduklarında, Nirmala Srivastava dikkatini ve zamanını insanlar için

sosyal hayat

harcayabilecekti. Kocası Londra’daki Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Federasyonu Genel Sekreteriyken, O ruhani işine küçük bir grup insanla Londra’da başladı. Aydınlanma deneyimini anlatmak için ülkeyi gezmeye başladı. Etrafındakiler O’nun özel ruhani ve annesel kalitelerini tanımaya başladığında bir saygı ifadesi olarak O’na ‘Saygıdeğer Anne’ anlamını taşıyan Shri Mataji ismiyle hitap etmeye başlayacaklar ve artık Nirmala Shri Mataji olarak tanınacaktı.

Yaptığı konuşmalar ve aydınlanma için asla para almadı, bütün insanların içinde var olan ruhani enerjinin uyandırılmasının insanların doğuştan hakkı olduğu ve bunun için para ödenemeyeceği konusunda ısrar etti. Shri Mataji tarafından geliştirilen aydınlanma ile gelen meditasyon metoduna Sahaja Yoga ismi verildi. Çalışmalarını ilk olarak Birleşik Krallık’ta yoğunlaştırdı, onu takip edenlere mesajlarını küçük kasabalarda ve büyük şehirlerde iletmeye devam etti. Radyo ve televizyonlarda röportajlar yaparak, halk salonlarında konuşmalar düzenleyerek, daha fazlasını merak eden onlara tavsiyelerde bulunarak ülkeyi gezdi.seyircileriyle toplantıların ardından saatler geçirerek, hikayelerini ve sorunlarını sabırla dinleyerek ve

Shri Mataji 1980’lerde Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’yı gezmeye başladığında bu bir model olacaktı. Sahaja Yoga’yı ücretsiz olarak ilgilenen herkese öğretti ve modern zamanlarda ruhaniyetin rolü hakkında birçok röpörtaj yaptı.

1990’larda Shri Mataji’nin seyahatlerine güney Amerika, doğu Avrupa, Asya ve Pasifik bölgesinde devam etti.

Kendisine dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlardan pek çok onursal ödüller ve doktoralar takdim edildi. 1995’te Beijing’de 4. Dünya Kadın Konferansı’nda ve Birleşmiş Milletlerde Dünya Barışı hakkında konuştu.

1997’de Claes Nobel Shri Mataji ve Sahaja Yoga’ya olan hayranlığını ifade ederken, “Doğruyu yanlıştan belirleyen referans noktası” ve “insanlığın umudu için bir kaynak” demiştir.

“Ulaştığınız şey barıştır, geliştirdiğiniz şey sevgidir, şefkati sarmalayabilirsiniz, dostluğun miktarı ve gücüyle diğerlerine nüfuz edebilirsiniz.” Bombay, 14 Ocak 1985

ÇALIŞMALARI’NIN TANINMASI

Shri Mataji’nin insani ve ruhani çalışmaları sadece 130’dan fazla ülkede O’nun öğretilerinden faydalanan sayısız kişinin hayranlığını çekmekle kalmıyor, aynı zamanda hükümetler, yüksek rütbeliler, eğitim kurumları ve insani organizasyonların da hayranlığını kazanıyordu.

O’nun bilimsel ve kanıtlanabilir öğretileri tanındıkça, Saint Petersburg’daki Petrovskaya Sanat ve Bilimler Akademisi Shri Mataji’ye “Siz bilimden bile yücesiniz” diyerek Onursal Üyelik verdi. Claes Nobel gibi diğerleri insanlığa umut verdiği için O’na teşekkür ettiler. Bütün ödülleri büyük bir bir alçakgönülülük ile kabul etti. Diğerlerinin çabalarını överek, bireysel kazançlar yerine kollektivitede ısrar etti.

Sonu gelmeyen seyahatlere rağmen, Shri Mataji asla zorlu zamanlamaları yorucu olarak tanımlamadı, yaptığı işi sevgi dolu bir annenin çocuklarının iyiliğini istemesi ile eşit tuttu. “Bir annenin pozisyonu farklıdır, bu sabır ve bu sevgi ve bu affedicilik içsel olarak bir annede yerleşmiştir.. Onun davranışı çok farklıdır. Hiçbir kazanç olmadan, büyük bir isim ya da bir çeşit ödül veya herhangi bir şey olmadan… O bunu yapar çünkü o bir annedir.