EĞİTİM

Aydınlanmış Eğitim

“Güçlü bir karakter yaratmıyorsa eğitimin değeri yoktur”. Mahatma Gandhi

eğitimÇocukların şu anda her zamankinden daha fazla dengeli bir eğitime ihtiyaçları var. Bu eğitim sadece entellektüel ve duygusal büyümeyi beslemekle kalmamalı, aynı zamanda spiritüel olarak da gelişmelerini sağlamalı. Çocuklar içsel kapasitelerini ve güçlerini anladıklarında, herhangi bir ortamda çiçek açabilirler. Aydınlanmış eğitimin iki diğer anahtarı da odaklanmış bir dikkat ve evrensel bakış açısıdır.

Shri Mataji, erken yaşta eğitim ile sağlam bir temel kurmaya çok önem verdi. Bunun, ebeveynler ve öğretmenler tarafından paylaşılan kolektif bir süreç olması gerektiğine inandı. Tabiat da çocuklara öğretici bir rol oynar. Çocuklar; bitkiler, hayvanlar ve doğa hakkında öğrenirken, Toprak Anneye ve onun kıymetli kaynaklarına saygı duyarlar.

Özsaygı ve itibar hissi aşılamak adına Shri Mataji disipline büyük önem verdi. Sevgi ve saygıya dayalı disipline. “Çocuklarımızın yüce insanlar haline geldiklerini görmek bizim görevimiz. Bizden daha yüce olmalılar. Dünyaya bakması gerekenler onlar” dedi Shri Mataji.

Vizyonunu hayata geçiren Shri Mataji, özünde Sahaja Yoga olan bir eğitim sistemi kurdu. Güçlü bir akademik programa dayanmasının yanı sıra, çocuklar düzenli olarak meditasyon yapıyorlar. Bu, dikkatlerini ve odaklanabilme yeteneklerini geliştirdiği gibi aynı zamanda özgüvenlerini ve kendilerini anlama yeteneklerini de artırıyor.

 

 

Çocuklarla ilgili olarak Nobel ödüllü Rabindranath Tagore der ki, “.”

Onlar yaşayan varlıklardır. Etraflarında alışkanlıklardan kabuklar örmüş yetişkin insanlardan daha da yaşayan varlıklardır. O yüzden, çocukların zihin sağlığı ve gelişimi açısından sadece dersleri için okulları olmasından çok, sevgi güçlerinin rehberliğinde bir dünyaları olması daha önemlidir.