YARATICILIĞI

Saf Yaratıcılık

Hayatı ve işi süresince Shri Mataji, yaratıcılığı, sanatı yüceltmeye çok zaman ve enerji harcadı. Bunları, dünyadaki farklı kültürleri ifade etmek ve beslemek için bir yol olarak gördü. Özellikle de Hindistan’ın zengin ve tarihi sanatsal geleneklerini korumak istedi ve onların dünyada tanıtılmasını aktif olarak destekledi.

yaratıcılığı

2003 yılında Shri Mataji, sevgi ile Babamama olarak bilinen erkek kardeşinin yardımıyla Maharashtra, Hindistan’da bir sanat merkezi kurdu. Dünyanın her yanından öğrenciler bu sakin kırsal yere gelerek Hint klasik müziği, dansı ve resim sanatı üzerine eğitim görürler. Yaratıcılığın yanı sıra,  Shri Mataji şahsen, PK Salve Sanat Akademisi’nin ve insanoğlu yararına kurulmuş olan Delhi’deki Yoksul Kadınlar ile Kimsesiz Çocuklar için Vishwa Nirmala Prem Merkezi dahil çok sayıda binanın mimarisine rehberlik etti.

El yapımı ürünlerin öneminin farkındaydı ve Mahatma Gandhi geleneğine bağlı olarak, Hindistan’ın ekonomik ve kültürel hayatı için hayati önemde olan küçük endüstrileri destekledi.

Yıllar boyunca Shri Mataji, Hint müzik ve dansının en tanınmış isimlerini destekledi ve onları konserlere ve programlara davet etti. Onun huzurunda sahne almış olan çok sayıda sanatçı bunu, sanatsal gelişimlerinde dönüştürücü bir an olarak tarif ettiler. Shri Mataji’nin güçlü yaratıcı enerjisinin kendi yaratıcılık ve performans yeteneklerini artırdığını fark ettiler.

Ustad Amjad Ali Khan, Debu Chaudari ve Ustad Bismillah Khan, Shri Mataji’nin daveti üzerine sahne almış olan isimlerden bazılarıdır. Shri Mataji kendisi kitaplar, Hint adanmışlık şarkıları olan bhajanlar ve şiirler yazdı.

Shri Mataji’nin sanata olan desteği, tiyatro alanında da devam etti. Bir grup yetenekli tiyatro sanatçısını, The Theatre of Eternal Values Tiyatrosunu sahne almaya davet etti. 1993 yılında Ghent, Belçika’da kurulmuş olan bu tiyatro uluslararası turneler düzenleyerek, kişinin kendi kendisinin farkında olmasını ve spiritüelliğini anlatan oyunlar sergilemektedir.

The Theatre of Eternal Values Tiyatrosu ayrıca okullar, üniversiteler, şirketler ve toplum ile birlikte çalışarak Spiritüel Kültür Festivali ve 2013 yılında Piemonte İtalya’da yedincisi düzenlenen Uluslararası Nirmal Sanat Akademisi gibi eğitimsel ve sanatsal projelere de uzmanlığı ile destek olmaktadır.

Hindistan’ın tarihi geleneğine göre, insan yedi temel kaliteyi içinde barındırır. Bunların ikincisi yaratıcılıktır ve yaratıcılık olmadan aydınlanma ya da kişisel farkındalık potansiyeli çok sınırlı hatta imkansızdır. O yüzden Shri Mataji, dünyanın bütün ülkelerinde bireylerin ve toplumların içinde yaratıcı güçlerin uyanması için çalışmıştır.

“Sanatçının motive etme gücü çok yüksektir. Onlar, yaratılışın en güzel çiçekleridir, yaratıcının en tatlı rüyalarıdır, insan toplumunun en değerli kısmıdır. Onlar belki izleyicileri tarafından ne kadar sevildiklerini, sayıldıklarını bilmezler.”